OSTALI POTOVALNI CILJI

 

 Severna Dalmacija

Jezero Mir - Na Dugem otoku, v sklopu naravnega parka Telašćica, leži na nadmorski višini 146 metrov jezero Mir. Zaliv Telašćica je bil nekoč sestavni del kornatskega narodnega parka, danes pa sodi med najlepše zalive na Jadranu, jezerska voda na njenem vrhu pa je poleti kar 6°C toplejša kot morska.

Velebitski botanični vrt - Ob vznožju gore Zavižan, na nadmorski višini 1480 metrov, leži botanični vrt s površino 30 hektarjev. Razen gostih dreves in prostranih travnikov lahko tukaj vidite tudi avtohtono in redko rastlinstvo velebitskega podnebja, med katerimi je tudi endemska cvetoča rastlina - velebitska degenija.

Reka Zrmanja - V bližini mesta Obrovca teče reka Zrmanja, katere kanjone in brzice so pred kratkim odkrili ljubitelji raftanja in kajaka. Ena od njenih lepot je tudi 27 metrov visok slap, v vsej svoji dolžini 69 km pa teče reka skozi z zelenjem bujno pokrajino, najlepšo v obrovškem območju.

Cerovački podzemni jami - Na pobočjih Južnega Velebita leži geomorfološki spomenik narave: dve podzemni jami; Donja, ki je raziskana v dolžini 2000 metrov, in Gornja, ki se lahko, čeprav je manjša (približno 1200 m), pohvali s tako imenovano Belo kristalno dvorano, okrašeno z veličastnimi sigami.


Srednja Dalmacija

Kanjon reke Cetine - Z vodo najbogatejša dalmatinska reka, ki se izliva v morje pri starem mestu Omišu, je dolga 100 km, zahvaljujoč obilici vode pa je ustvarila izrazito bogat kanjon s slapovi (Gubavica) in izletniškimi točkami, med katerimi moramo omeniti Radmanove mlinice, prostor z izjemno gastronomsko ponudbo.

Malakološki muzej v Makarski - Ta muzej se nahaja v sklopu frančiškanskega samostana in hrani najbogatejšo zbirko školjk ter polžev na svetu ter redko zbirko fosilov s sredozemskega področja.

Biokovski botanični vrt - Po cesti od Makarske proti Zagori boste prispeli do botaničnega vrta, kjer ob avtohtonih rastlinah biokovskega področja raste tudi nekaj endemskih rastlin, kar na nekaj mestih znotraj parka pa cvetijo veliki travniki rumenih narcis.

Crveno in Modro jezero - Dve imotski jezeri sta hidrografski in geomorfološki naravni fenomen. V Modrem jezeru, ki je veliko 800x500 metrov in ima urejene potke za dostop, je poleti kopanje dovoljeno, višina vode pa niha tudi do 70 metrov. Sosednje Crveno jezero je podobno velikanovemu vodnjaku: ima premer 200 metrov in je globoko okoli 500 metrov, vendar dostop do njega ni mogoč. Rdeča barva navpičnih sten pa nudi občudovanja vreden pogled.



Južna Dalmacija

Veliko in Malo jezero - Na otoku Mljetu, katerega zahodni del je razglašen za narodni park, ležita dve jezeri in zaliv Soline. Na Velikem jezeru, globokem 46 metrov, se nahaja otoček Sv. Marija z benediktinskih samostanom, voda Malega jezera pa je toplejša od okoliškega morja tudi za 4°C.

Baćinska jezera - Severno od pristanišča Ploče in v neposredni bližini morja se nahajajo sladkovodna Baćinska jezera, ki so priljubljena točka športnih ribičev, v bližini pa je tudi nekaj izvrstnih restavracij.

Stonsko obzidje - Obrambni zid iz 14. stoletja, ki je zaradi svoje monumentalnosti poimenovan "evropski kitajski zid", je obkrožal mesto, ki je imelo že leta 1581 vodovod in kanalizacijo. Razen tega je Ston znan tudi po odličnih kamenicah iz lastnih gojišč.

Lokrum - Lokrum je najlepši med otoki dubrovniškega arhipelaga in tudi nekdanja poletna rezidenca Maksimilijana Habsburškega. Porasel je z mediteranskim rastlinjem, z magnolijami, agavami in palmami, zaradi izjemne lepote pa so ga razglasili za poseben rezervat gozdne vegetacije.